Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

Václav Neckář | 5

Aktualizováno 18.12.11 1:03

  1. 961547
  2. A kapky kapou - zp. s Golden Kids
  3. Jdi o dům dál - zp. s Golden Kids
  4. Jedním tahem - z filmu Šíleně smutná princezna
  5. Půlnoční - k filmu Alois Nebel

Václav Neckář (* 23. října 1943 v Praze) je oblíbený český popový zpěvák a herec. V letech 1968 až 1970 byl společně s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou členem pěvecké skupiny Golden Kids. Jako herec se proslavil především rolí ve filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky na motivy stejnojmenné novely Bohumila Hrabala, ale hrál i hlavní role ve filmech Skřivánci na niti a pohádce Šíleně smutná princezna. Nazpíval písničky k filmům, např. Jak básníci přicházejí o iluze, Jak utopit doktora Mráčka nebo Páni kluci. Od 70. let natáčí a koncertuje se skupinou Bacily, kterou řídí jeho bratr Jan Neckář. K jeho dvorním autorům patří již zmíněný bratr Jan Neckář a Otakar Petřina, ale psali pro něho i Karel Svoboda, Petr Hapka, Petr Janda nebo Bohuslav Ondráček. O texty se mu starali mj. Zdeněk Rytíř, Michal Horáček, Jan Schneider, Ladislav Kantor nebo Michael Prostějovský. Kromě popových hitů, např. Stín katedrál, Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě nebo Lékořice (píseň), má Neckář v repertoáru i řadu balad, např. Nautilus, Suzanne, Perla neb o Podej mi ruku a projdem Václavák. V 70. letech natáčel i hloubavější tematická alba, folk-rockové Tomu, kdo nás má rád nebo big bítové Planetárium. V 80. letech se mj. věnoval i rockové hudbě - album Pod komandem lásky.

K nejznámějším Neckářovým hitům patří např. píseň „Má něco s jedním pánem“ z roku 1969. Jde původně o zahraniční píseň s názvem Cuando sali de Cuba, autorem hudby byl Luis Aguillé a český text vytvořil Zdeněk Borovec.

V roce 2002 prodělal Neckář těžkou mozkovou mrtvici po které se učil znovu chodit, ale i mluvit. Nyní je schopen zazpívat asi dvacet písniček. Velký coneback Neckáře se uskutečnil v roce 2011, kdy se skupinou Umakart nazpíval píseň Půlnoční (k filmu Alois Nebel)